Skutek: unieważnienie umowy pożyczki hipotecznej denominowanej do CHF zawartej z PKO BP S.A.
Umowa pożyczki hipotecznej denominowanej zawierała postanowienia abuzywne o następującej treści:
§ 4 ogólnej części umowy kredyt może być wypłacany:
1. w walucie wymienialnej – na finansowanie zobowiązań Kredytobiorcy poza granicami RP oraz w przypadku zaciągania kredytu na spłatę kredytu walutowego;
2. w walucie polskiej – na finansowania zobowiązań w RP; W przypadku wypłaty kredytu albo transzy w walucie polskiej, stosuje się kurs kupna dla dewiz obowiązujący w PKO BP S.A. w dniu realizacji zlecenia płatniczego według aktualnej Tabeli kursów.
Zgodnie z § 21 ust. 1 umowy spłata zadłużenia kredytobiorcy z tytułu kredytu i odsetek następuje w drodze potrącenia przez PKO BP S.A. swoich wierzytelnością z tytułu udzielonego kredytu z rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego kredytobiorcy. Potrącanie środków z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w walucie polskiej następuje w wysokości stanowiącej równowartość kwoty kredytu lub raty w walucie wymienialnej, w której udzielony jest kredyt, według obowiązującego w PKO BP Spółce Akcyjnej w dniu wymagalności, kursu sprzedaży dla dewiz (aktualna tabela kursów) (§ 22 ust. 2 ogólnej części umowy).
Sąd doszedł do wniosku, że umowa jest obarczona nieważnością bezwzględną z uwagi na zamieszczenie w niej postanowień dotyczących przeliczenia waluty kredytu i to zarówno z powodu sprzeczności z przepisami prawa, jak i z powodu sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.