fbpx

Projekt zmian w kodeksie pracy i wprowadzenie pojęcia „pracy zdalnej”

Jednym z głównych założeń projektu jest wprowadzenie do kodeksu pracy pojęcia „pracy zdalnej” i uregulowania jej zasad. Istotą projektu jest umożliwienie wykonywania pracy zdalnej przez pracownika we wskazanym przez niego miejscu, w porozumieniu z pracodawcą oraz określenie sposobu wykonywania pracy zdalnej częściowo lub całkowicie. Obecnie kodeks pracy zna jedynie pojęcie „telepracy” polegającej na świadczeniu pracy poza urzędem za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ideą projektu nowelizacji jest wprowadzenie zasad wykonywania pracy zdalnej określanych w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a związkami zawodowymi. Niezbędnym będzie, aby zasady wykonywania pracy zdalnej były uregulowane wewnętrznie np. poprzez wprowadzenie regulaminu.

Ponadto projekt przewiduje, że w terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy zdalnej pracownik oraz pracodawca mogą wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy.  Termin na przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy nie powinien przekraczać trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Projekt nakłada na pracodawcę nowe obowiązki, w tym przede wszystkim:

  • dostarczenie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy niezbędne do wykonywania pracy zdalnej,
  • zapewnienie pomocy technicznej i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi narzędzi pracy,
  • pokrycie kosztów związanych z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnego dostępu do łączy telekomunikacyjnych, a także inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu lub regulaminie, poleceniu albo porozumieniu zawartym z pracownikiem.

Pracodawcy, którzy nie podejmą działań w celu uregulowania wewnętrznie pracy zdalnej będą mogli skorzystać z rozwiązania, które przedstawia projekt nowelizacji. Projekt ustawy zakłada możliwość skorzystania z incydentalnego wykonywania pracy zdalnej, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 12 dni w roku kalendarzowym. Założenia projektu są takie, że z inicjatywą wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej będzie mógł wystąpić wyłącznie pracownik, pracodawca powinien w miarę możliwości uwzględnić wniosek pracownika o wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej.

autor

Iga Laskowska

aplikant radcowski

Polecamy również:

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Napisz do nas arrow_right
notifications_none

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

clear